Sunday, May 13, 2012

Francois Hollande prezydentem Francji

Autor: Tomek Skupieński Maj - 7 - 2012
  • Fan Page:
  • Post:
  • Tweet
  • Fan Page:
  • Post:
  • Tweet

Francois Hollande wygrał wybory prezydenckie we Francji. Według sondaży w drugiej turze pokonał Nicolasa Sarkozy’ego 51,76%-48,33%.

Urzędujący prezydent przekonał do siebie tylko osoby starsze (60+), pozostałe grupy wiekowe poparły Hollande’a. Szczególnie duże jest zwycięstwo kandydata socjalistów w grupie 25-34 lata – 62%-38%.

Jeśli chodzi o zawody to na Sarkozy’ego głosowali właściciele przedsiębiorstw i emeryci, Hollande’a poparli przedstawiciele wolnych zawodów, pracownicy średniego i wyższego szczebla, zatrudnieni na etatach i robotnicy.

To, że szanse na reelekcję Sarkozy’ego są niewielkie było wiadomo już po pierwszej turze, w której Hollande pokonał urzędującego prezydenta 28,63%-27,18%. Co ważniejsze, poprawił wtedy wynik kandydatki socjalistów z 2007 Segolene Royale o prawie 3%, a Nicolasa Sarkozy’ego był niższy o 4% w porównaniu z I turą wyborów sprzed 5 lat.

Nowy prezydent Francji Francois Hollande ma 58 lat. Jest synem lekarza, ukończył wyższe studia handlowe, Instytut Nauk Politycznych w Paryżu oraz sławną szkołę elit politycznych École nationale d’administration w Paryżu. Był I sekretarzem Partii Socjalistyczej, posłem i eurodeputowanym. Nominację jako kandydat Partii Socjalistycznej na prezydenta uzyskał w prawyborach.

Podczas poprzednich wyborów prezydenckich w 2007 roku był partnerem Segolene Royal, która przegrała wybory z Nicolasem Sarkozym w drugiej turze. Związek zakończył się jeszcze w tym samym roku. Obecnie partnerką Hollande’a jest Valerie Trierweiler, dziennikarka sieci telewizyjnej Direct 8.

=====
Zapraszam na mój video blog na YouTube

=====
Bądź na bieżąco! Śledź Fan Page:

====
Podobał Ci się post? Podziel się nim ze znajomymi:

Leave a Reply