Sunday, April 22, 2012

Ja Palikot

Autor: Tomek Skupieński Grudzień - 19 - 2010
  • Fan Page:
  • Post:
  • Tweet
  • Fan Page:
  • Post:
  • Tweet

„Ja Palikot” – Janusz Palikot, Cezary Michalski – wyd. Czerwone i Czarne – premiera 19-03-2010

Wywiad rzeka Cezarego Michalskiego z Januszem Palikotem to wielkie zaskoczenie. Po lekturze tej książki całkowicie zmieniło się moje postrzeganie Palikota. Dotąd odbierałem go przez pryzmat wizerunku jaki sobie wykreował tj. zwariowanego i zdecydowane na wszystko politycznego romantyka, który w sposób ocierający się o skandal wyraża swoje kontrowersyjne poglądy.

Po lekturze książki zyskałem przekonanie, że Palikot jest człowiekiem ponadprzeciętnie pracowitym i zdolnym, który osiągnął w życiu sukces biznesowy i tak naprawdę spokojnym, a cały ten show brutalnych ataków na konkurencję polityczną jest jedynie na pokaz. Takie z resztą jest także zdanie Palikota o polityce – aby być skuteczną musi być brutalna. Swoimi happeningami chce on ośmieszyć jego zdaniem płytką, kiepską i banalną politykę w Polsce. Twierdzi, że powinnością inteligenta jest szyderstwo, bicie w bęben i szokowanie, aby w ten sposób obudzić społeczeństwo. Swoje ataki na braci Kaczyńskich usprawiedliwia tym, że to oni wprowadzili do polityki brutalność, paląc na demonstracji kukłę Lecha Wałęsy na początku lat 90-tych i nazywając go arbitralnie agentem. Co ciekawe Janusz Palikot przyznaje, że ma z tytułu swoich agresywnych ataków na Lecha Kaczyńskiego wyrzuty sumienia, bo bardzo ceni Marię Kaczyńską i matkę braci, ale „taka jest polityka”.

Janusz Palikot bardzo surowo ocenia Jarosława Kaczyńskiego. Szacunek oddaje mu tylko jeśli chodzi o dobre wychwytywanie problemów społecznych. Poza tym uważa politykę rządu Kaczyńskiego za katastrofalną: nie znalazł układu, wywoływał burze w polityce międzynarodowej, wykorzystywał służby do szukania haków na konkurentów i cynicznie grał na rozbicie PO podczas negocjacji koalicyjnych w 2005 roku.

W rozmowie z Michalskim Palikot opowiada także o swoim domu rodzinnym, początkach budowy fortuny, realiach biznesowych lat 90-tych, studiach filozoficznych i wielu innych, nieznanych szerokiej publiczności sferach swego życia. Jest to bardzo obszerna część książki i umacnia ona poczucie, że Janusz Palikot showmanem jest jedynie na pokaz.

Po książkę niewątpliwie warto sięgnąć, bo pokazuje ona zupełnie inną twarz Janusza Palikota, niż ta prezentowaną w mediach. Lektura wywiadu to ważna nauka dla wszystkich uczestników życia publicznego, a szczególnie dla obywateli, że nie zawsze wizerunek prezentowany w środkach masowego przekazu odpowiada rzeczywistości, mimo zaleceń marketingowców, że powinien.

=====
Zapraszam na mój video blog na YouTube

=====
Bądź na bieżąco! Śledź Fan Page:

====
Podobał Ci się post? Podziel się nim ze znajomymi:

Leave a Reply